Jak se vyhnout nejčastějším chybám freelancerů

Řada lidí by se ráda osamostatnila, začala podnikat, stala se pány svého času a to nejen pracovního, ale i soukromého života. Může to být snazší, než se na první pohled zdá. Začít může každý, ale udržet se dokáže málokdo. Pokud byste se i vy rádi dostali na výsluní, zbavte se napřed svých zlozvyků.

Kdo je freelancer?

Dost možná jste se s takovými lidmi už setkali. Je to někdo, kdo byl v práci pod svým šéfem natolik dobrý, že si řekl: „Proč bych měl ztrácet čas tady? Chci pracovat sám na sebe!“ a stal se podnikatelem. Mohou to být programátoři, webdesignéři, grafici, texaři, účetní a mnoho dalších.

Jestliže jste s nimi už i pracovali, dost možná jste si povšimnuli, že mají řadu zlozvyků. Samozřejmě, že těmito zlozvyky nemusí trpět jen freelanceři, ale i řada živnostníků či řadových pracovníků.

  1. Freelancerem aneb z bláta do louže

Mnozí freelanceři přežívají z měsíce na měsíc. Kvůli přežití volí nešťastnou strategii, tedy aby získali více zakázek, pracují za příliš nízkou cenu. Jelikož nemají vysokou přidanou hodnotu svého času, musejí zakázek udělat hodně. S nízkou cenou je problém uživit se. Přitom by stačilo zvednout cenu…

Zní to sice jasně a jednoduše, ale v praxi to zas tak jednoduché není. Pokud chcete zvednout cenu, potřebujete prokázat kvality či mít reference a to se dělá špatně, když musíte pracovat za málo. Vidíte už ten začarovaný kruh?

  1. Nepracují na sobě

Nemůžete očekávat, že sotva začnete pracovat jako freelancer, budete mít desítky skvěle placených zakázek. Opak je pravdou. Jelikož nemáte dostatek referencí, klienti se k vám moc nepohrnou.

To dostává freelancera do tlaku, kdy nemá čas na sobě pracovat a někam se posouvat. A jestli na sobě nepracujete a nikam se neposouváte, nemůžete ani zvednout cenu. Čím déle takto pracujete, tím více hrozí burnout syndrom (syndrom vyhoření).

  1. Nedokáží být pánem svého času

Neustálý kolotoč přemíry volného času střídaný stresem a co nejurputnějším vypracováváním finančně podhodnocených zakázek dokáže být nesmírně vyčerpávající – a to i pro freelancery!

Pokud si nedokážete správně plánovat termíny dokončení zakázek a dopřát si i volný čas pro sebe a rodinu, raději si najděte zaměstnavatele, který čas zorganizuje za vás. Rozhodně pro vás mezi freelancery není místo!

 

Negativa v podobě zlozvyků už tedy máme za sebou. Jakmile znáte svého nepřítele, můžete se soustředit na to, jak jej porazit. Tady pro vás máme 2 nejdůležitější rady, jak na to:

  1. Pracujte na sobě, sbírejte reference i zkušenosti

Utvořte si dlouhodobou vizi s velkým (ale dosažitelným) cílem a po něm si jděte. Bude potřeba najít motivaci a odhodlání na sobě pořádně pracovat a stanovit si schůdky, které vás k cíli postupně dovedou.

Reference, reference, reference. Zapomeňte na omílání mizerně placených jednorázovek. Pokud máte pracovat za málo peněz, tak jedině pro získání lukrativních zakázek, které vám odemknou další příležitosti. To je od teď jediný rozumný důvod, proč pracovat za málo!

  1. Naplánujte si čas

Jestli máte problém s organizováním času, vytvořte si pracovní plán, který vám pomůže z tohoto problému ven. Přestaňte se zdržovat neproduktivními činnosti a zaměřte se na ty, které mají největší přidanou hodnotu.

  1. Žádné výmluvy

Jestli se vám nedaří, mějte na paměti, že za to nemohou ostatní.

Není to tím, že o váš obor není zájem, ani hospodářskou krizí, ani bezpočtem freelancerů. Prosadit se prostě není jednoduché, každý se střetává s konkurencí – a to platí všude.

Nevymlouvejte se, že se nestačíte vzdělávat. Jestli potřebujete čas na učení, tak si raději dejte pořádnou dovolenou a klidně odřekněte několik zakázek. Odpočiňte si, dovzdělejte se a znovu se do toho pusťte se vší vervou.
Jestli potřebujete změnu nebo nové nápady, klidně na chvíli vezměte práci v nějaké firmě (třeba v cizím oboru). I to vás může nabít chutí, energií, nápady i potřebnými financemi.

Zkrátka… jestli něco chcete, tak si za tím jděte!

Autor: Tomáš Podešva 9 článků
Redaktor

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*