20 důkazů, že svět se neřítí do záhuby

Média nás rády informují o všech teroristických útocích, přírodních katastrofách, politických tahanicích a jiných pochmurných vyhlídkách. Jenže život ani svět kolem nás není jen v barvách černé, je tu i řada dobra, co se rozhodně děje, ať už v oblasti práva, výzkumu, ekologie aj.

Pro nevěřící z vás tu máme hned 20 důkazů:

 1. V roce 2018 se stalo, že poprvé za posledních 10 tisíc let nežije většina obyvatel pod hranicí chudoby. Je to obrovská a přitom velmi opomíjená změna.
 2. Dle studie UBS zažívá lidstvo éru nejnižší globální nezaměstnanosti za posledních 40 let. Současná úroveň nezaměstnanosti na světe je 5,2 procenta. My Češi jsme jinak na 18. místě a na úžasném 2. místě v Evropě!
 3. Zpráva OSN říká, že ozonová vrstva nad Arktidou by se měla zcela obnovit do přibližně 10 let a nad zbytkem světa potom do roku 2060.
 4. Více než 200 globálních gigantů se zavázalo, že do roku 2025 budou veškeré obaly jejich výrobků recyklovatelné či kompostovatelné. Mezi největšími z nich byli např. Coca-cola, H&M či Nestlé.
 5. Zájem o slonovinu klesl skokově na polovinu a nadále rychle klesá po té, co Čína zakázala obchod s touto komoditou. Dle průzkumů tuto myšlenku podporuje až 90 % obyvatel.
 6. Ve zprávě Forbes bylo uvedeno, že na 70 % populace snižuje svou spotřebu masa nebo ho rovnou vyloučili z jídelníčku. Vegetariánství se tak stalo běžnou záležitostí stravování, nikoliv jen nějakou výjimkou.
 7. I když má Evropa nejvyšší úroveň konzumace alkoholu z celého světa, dle dat Světové zdravotnické organizace poklesl počet teenagerů, kteří by jej pravidelně požívali.
 8. Demokracii se daří, neboť 6 z 10 zemí má demokratický režim. Toto je rekord od druhé světové války.
 9. Tunisko jako první ze zemí arabského světa popřelo stará pravidla islámské šaríi schválením zákona, který zaručuje rovnost ženám při dědickém řízení.
 10. Káva ve 100% recyklovatelném obalu z kuchyňského odpadu – to je vynález české studentky. Zvítězila s ním i v mezinárodní soutěži a nahradila tak doposud používané hliníkové kapsle.
 11. Za uplynulý rok se snížily náklady na solární elektřinu o 14 % a na větrnou o 6 %. Kromě toho je nyní v mnoha částech světa levnější budovat alternativní zdroje elektřiny než spalovací elektrárny.
 12. Nehledě na to, že si rádi stěžujeme na sucho, je v Evropě nejvlhčeji za posledních 90 let – uvedeno ve studii ČZÚ vydané v časopise Nature.
 13. Tažení velkých společností proti plastům pokračuje. Adidas rozhodl do roku 2024 přejít na používání recyklovaných plastů a vytváří kolekce bot z plastů vylovených z oceánů. Společnost Starbucks a McDonald´s se zbavují plastových brček.
 14. Řada společností a módních značek se zavázala přestat prodávat oblečení z mohéru poté, co společnost PETA zveřejnila, jak hrozně je se zvířaty v chovu nakládáno.
 15. Globání online prodejce Asos se rovnou zřekl vyrábění z kašmíru, peří i hedvábí s vyjádřením: „Proč by měla zvířata trpět kvůli lidské touze po módním oblečení?“
 16. Švýcarsko v rámci opatření na ochranu zvířat zakázalo vaření humrů za živa ve vroucí vodě. Je to běžným zvykem, při kterém ale tato zvířata zcela zbytečně trpí.
 17. Do Česka se nám zpátky vracejí některá ohrožená zvířata. Žije u nás na 80 rysů a okolo třech desítek vlků. Kromě toho se v horách tu a tam objeví i medvěd.
 18. Zatímco předtím to nebyla ani polovina, loni v Německu našlo práci přes 300 tisíc uprchlíků. To by mohlo nabízet odpověď k tolik diskutované otázce, zda jsou uprchlíci pro Evropu přítěží.
 19. Na Expu v roce 2020 v Dubaji budou čeští vědci představovat systém, který dokáže proměnit poušť v oázu. SAWER, tedy solar air water energy resource, dokáže získat vodu i z pouštního vzduchu a proměnit tak pouště v úrodnou půdu.
 20. Jsme šťastná země! Česko se dostalo na 7 příčku ve španělském indexu štěstí. No a co je sedmička? Přece šťastná číslice!
Autor: Hlavní redaktor 27 článků
Hlavní redaktor myfairway.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*