Problémy českých manažerů, o kterých (se) nemluví

Nikdy nekončící seznam úkolů, který víří v hlavě dnem i nocí, do toho velká odpovědnost a málo odpočinku i spánku. Takhle nějak může vypadat popis života mnoha manažerů.

Někteří tento nápor zvládají lépe, ale vesměs je jen otázka času, dokud nedojdou síly a tělo vypoví službu, jak po fyzické stránce, tak po psychické. Tělo nám sice vydává signály přemíry stresu a s tím spojené psychické zátěže, ale ty řada manažerů ignoruje a ve snaze zachovat předešlý výkon se ubírají k práškům a alkoholu.

Na jaké příznaky je třeba dát si pozor?

Nadměrný stres se projevuje řadou symptomů, jako jsou např. poruchy spánku, zhoršená schopnost soustředění, neschopnost odtrhnout se od telefonu, výkyvy nálad aj. Nejdůležitější potom je si problém připustit co nejdříve poté, co se projeví a začít ho řešit. Nenechat to zajít zbytečně daleko.

Ignorování varovných signálů

Bohužel mnoho lidí na tyto varovné signály nereaguje. Ignorují, že něco není v pořádku a dál pokračují ve stejném nebo ještě horším životním stylu. Přitom právě v této počáteční fázi jde problémy nejlépe zachytit a napravit. Bohužel se v dnešní době stalo normou, že lidé dlouhodobě nespí a mají stavy úzkosti, cítí se fyzicky zle a nechce se jim do práce.

I to, že se někomu před prací zvedá žaludek, může později přejít až v panický záchvat. A přitom to začíná docela nenápadně – nechce se vám do práce. Lidé neradi mění své zvyky, proto polevit z nastaveného tempa je ještě obtížnější než zaznamenat varovné signály. Dnešní doba prostě svádí k úniku do věčného stresu.

Neúspěšní samoléčba

Mnohdy si problémy uvědomujeme a snažíme se je nějak řešit, např. skleničkou na uvolnění po náročném dni. Později se z toho ale stává rituál.

Jestliže se problémy neřeší, může docházet k neustálému zhoršování. Dlouhodobé užívání pilulek na spaní, na bolest nebo na uklidnění v kombinaci s vysokým tlakem či zvýšenou konzumací alkoholu povede k nejen fyzickým, ale i psychickým obtížím.

Stres v takovém případě bývá katalyzátorem vrozených predispozic k nemocím.

Proč by měli být ohrožení právě manažeři?

Odborný časopis Psychiatrische Praxis ve svém letos prvním čísle uvedl studii, která porovnávala řadové zaměstnance s manažery. Výsledkem bylo zjištění, že u manažerů panuje vyšší riziko únavy, vyčerpání, podrážděnosti i poruch spánku. Ve výzkumu bylo dotazováno 15 manažerů a všichni hlásili různou úroveň podobných psychických potíží.

Není sice zcela jisté, že se u nich objevují problémy častěji nebo jde jen o sledovanější skupinu, ale aspekty manažerské práce rozhodně jejich stavu neprospívají. Především to způsobuje pocit zodpovědnosti za podřízené a úkoly.

Kdo další může být vystaven stresu kvůli pocitu zodpovědnosti?

Nemusí to nutně být jen manažeři. Záleží hodně na konkrétní osobnosti, zvládání stresu i přístupu k odpovědnosti. Mohou to být všichni, kdo mají na starosti jakékoliv týmy, třeba i virtuální, nebo freelanceři a lidé ze startupů.

Jak tyto problémy vyřešit?

Klíčem k řešení (a ideálně i jejich předcházení) bezpochyby je otevřená komunikace o tématu psychického zdraví, která v ideálním případě bude doplněna o nácvik psychohygieny s osobním terapeutem.

Jakmile se začal více sledovat duševní stav a obtížnost práce manažerů, začínají se ve firmách stále běžněji objevovat firemní terapeuti pro vedoucí pracovníky, zejména vrcholové manažery.

V zájmu společnosti je si dlouhodobě udržet kvalitní lidi. Jediná cesta, jak toho dlouhodobě docílit, je věnovat pozornost tématu psychohygieny. A tím nejsou myšleny jen permanentky do posilovny nebo jiné starání se o fyzickou stránku.

Pečovat o své tělo je v dnešní době normální, avšak stále jaksi opomíjíme duševní stránku.

Autor: Hlavní redaktor 27 článků
Hlavní redaktor myfairway.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*