Jak se zbavit zbytečných rozptýlení a konečně se pustit do práce

prokrastinace

Trávíte až příliš času kontrolováním Facebooku, osobního e-mailu nebo telefonu, sledováním videí na YouTube nebo prohlížením fotek na Instagramu? Odvádí vás tyto činnosti od důležité práce nebo vás ochuzují o čas, který byste mohli strávit kvalitněji například s rodinou a přáteli? Skoncujte s nimi jednou pro vždy a uvidíte, kolik najednou získáte volného času.

Moderní závislost

V dnešní době plné sociálních sítí, chytrých telefonů a tabletů si člověk velmi snadno vypěstuje závislost na moderních technologiích, internetu a nejrůznějších sociálních platformách. Jestliže tedy chcete skoncovat s ustavičným používáním těchto fenoménů, musíte si projít odvykací kúrou, stejně jako když se léčíte ze závislosti na alkoholu nebo drogách.

Odvykací kúra

Tato odvykací kúra by měla trvat minimálně tři týdny, tedy 21 dní. Právě tak dlouho totiž trvá, než si lidský mozek osvojí nový návyk. Pokud však můžete a nebojíte se výzev, naordinujte si „odvykačku“ na jeden celý měsíc a uvidíte, že vás bezduché brouzdání na internetu nebo stupidní hry na telefonu nechají chladnými.

Nesnažte se vyřadit vše najednou, ale raději jednotlivé závislosti omezujte postupně. Můžete si například na každý měsíc naplánovat odvykací kúru jedné z níže zmíněných kategorií.

Sociální sítě
Opravdu potřebujete Facebook, abyste věděli, kolik máte přátel? Nemusíte si profil na Fecebooku celý zrušit, ale dejte si závazek kontrolovat Facebook pouze jednou maximálně dvakrát denně vždy na deset minut. Místo bezduchého prohlížení cizích fotek nebo laikování příspěvků využívejte Facebook chytře – jako bezplatný způsob komunikace nebo k propagaci.

Ztrácíte čas focením každé hlouposti, jen abyste měli dostatek fotek na Instagram? Přestaňte se na svět dívat skrz obrazovku a užívejte si prchavých momentů – už žádné vystydlé jídlo kvůli tomu, že se ho snažíte vyfotit ze všech možných úhlů.

Odreagováváte se sledováním videí na YouTube? Zamyslete se, zda vás tato videa něčím obohacují. Že ne? Odstraňte si server z oblíbených záložek, odhlaste se z odběru všech kanálů nebo si rovnou na YouTube zablokujte přístup.

Osobní e-mail
Naučte se kontrolovat osobní e-mail pouze dvakrát denně – vždy ráno a večer v konkrétní čas, který vám vyhovuje. Nikdy neodkládejte vyřízení nově doručeného e-mailu na později, ale raději na vše odpovězte ihned.

Moderní elektronika
Neustále jen hledíte do obrazovky vašeho chytrého telefonu a už si ani nepamatujete, kdy jste naposledy viděli východ slunce nebo hvězdy na večerním nebi? Odinstalujte si ve vašem telefonu všechny nepotřebné aplikace a začněte ho využívat pouze k volání, psaní zpráv nebo jako budík. Uvidíte, kolik najednou získáte volného času.

Máte kromě osobního počítače a chytrého telefonu ještě tablet? Odstraňte tablet z vašeho dosahu a jeden celý měsíc ho nepoužívejte. Zřejmě po této době zjistíte, že ho vlastně na nic životně důležitého nepotřebujete. V tom případě ho prodejte a užívejte si volnosti a času, které budete mít navíc.

Internet
Místo toho, abyste se věnovali smysluplné práci, brouzdáte po internetu, pročítáte si blogy a různé internetové stránky, nakupujete on-line nebo na internetu sledujte nekvalitní pořady? Začněte internet využívat jen na důležité věci jako je internetové bankovnictví či elektronická pošta. Pamatujte, že internet by neměl primárně sloužit k pobavení a zahnání nudy, ale jako pomocník, který ulehčuje život. Nic víc, nic míň.

Autor: Hlavní redaktor 27 článků
Hlavní redaktor myfairway.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*