Závist – jed, kterým ubližujeme sami sobě

Závist – jed, kterým ubližujeme sami sobě

Se závistí se setká ve svém životě každý z nás. Je to jedna z lidských emocí, kdy toužíme po něčem, co má někdo jiný a chceme daný předmět získat nebo o něj toho druhého alespoň připravit. Jednoznačně se jedná o špatnou vlastnost, která nám kazí charakter. Proč bychom si měli dávat pozor na závist a jak se jí dá zbavit?

Proč závidíme?

Závist vychází z nás, z našeho vnímání, rozpoložení a našich emocí – ne kvůli našeho okolí. Závidíme ve chvíli, kdy se cítíme ohroženi. Tj. když se cítíme ohrožení někým, kdo disponuje jinými vlastnosti či materiálními statky, které my nemáme, ale chtěli bychom je mít.

Proč pocit ohrožení? V takových situacích je ohroženo naše vlastní ego – touha být stejně tak dobří jako ostatní nebo ještě lepší.

Ubližujeme hlavně sami sobě…

„Jak je možné, že je lepší než já, když skoro netrénuje? Jak může mít tak dobré známky, když se skoro neučí a já tím trávím tolik hodin?“

Pokud se v nás vaří takovéto pocity, zpravidla je buďto dáváme najevo rýpavými poznámkami, anebo je skrýváme uvnitř. Přesně tohle je ten moment, kdy otrávíme sami sebe (někdy i bez toho, abychom si to sami uvědomovali).

Paradox toho všeho je, že máme pocit, jakoby nám ubližovali ti druzí okolo nás, kteří ani nemusí mít tušení o našich pocitech. Ve skutečnosti však nejvíce ubližujeme my sami sobě, a pokud se navenek projevujeme toxicky, pak i lidem v našem okolí.

Ubližujeme si tím, že zbytečně mrháme energií a věnujeme svůj drahocenný čas něčemu, co nás vyčerpává a nenabíjí nás. Kromě sebe můžeme otrávit i toho druhého, neboť nechápe, proč ho nemáme rádi, proč o něm šíříme pomluvy, proč jsme tak nepřátelští atd. Pocit křivdy pak mnohdy vzniká na obou stranách.

Proč je tak důležité vyhnout se přílišné závisti?

Pokaždé, když se soustředíte na závidění, uvědomte si následující. Přesně kvůli toho nedosáhnete takových kvalit jako ten druhý člověk! Jste rozptýlení, plýtváte vlastním časem i energií a scházíte z cesty. Přeměňte svou závist v inspiraci a budete se posouvat dopředu namísto nazpět.

Jakmile se vám to podaří, začnete se společně s danou osobu těšit z úspěchů a můžete i utužit nové nebo znovu objevené přátelství.

Další pozitivum získání nadhledu je, že se můžete soustředit na své vlastní výsledky a zlepšit se. Jestli vám utíkají myšlenky, váš výkon je slabší, než je váš skutečný potenciál. Daná činnost pro vás nebude tak vyčerpávající, budete mít více sil na své blízké, další koníčky, budete se cítit energičtěji atd.

Jak se nesžírat vlastní závistí?

Získat nadhled a přát ostatním úspěch. Je to sice těžké a vyžaduje to utvořit si značný nadhled, ale je to cesta, jak své negativní emoce přeměnit na emoce pozitivní. Nejenže si budete užívat úspěchy, ale dost možná úspěchy i toho druhého. To vás bude pohánět kupředu ještě více.

Změnou svého myšlení můžete změnit i své emoce! Pokud si to uvědomíte zavčasu, můžete změnit úhel pohledu. Daná osoba se z vašeho terče závisti může stát naopak inspirací a motivací. Tedy z protisíly se najednou stane tahoun vpřed.

Úhel pohledu může být také, že každý je jiný a každý má talent na něco jiného. Někdo je v něčem lepší a v něčem zase horší. Neplýtvejte svou cennou životní energii na závidění a srovnávání se.

 

Na závěr pro vás máme shrnutí tipů, jak se zbavit závisti:

  • Přestaňte se srovnávat
  • Přestaňte se odsuzovat
  • Vytvořte si své vlastní definice úspěchu
  • Využijte své závisti k motivaci či inspiraci
  • Pamatujte, že nevíte vše
  • Uvědomte si, proč vlastně závidíte
  • Nezapomeňte, že úspěchy ostatních vás neovlivňují
  • Zaměřte se na své kvality
  • Změňte to, co můžete změnit a nechte plavat to, co nemůžete změnit!
Autor: Tomáš Podešva 9 článků
Redaktor

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*