Přeměňte stres na pocit štěstí!

Stále více lidí si stěžuje na neustálý stres. Firmy snížily počty zaměstnanců a rozdělily práci mezi zbylé pracovníky. Lidé pracují více, za stejné peníze a pod větším stresem. Cesta, jak změnit stres v pocit štěstí a spokojenosti však existuje. Stačí proniknout do tajů emocí a pochopit cestu, na kterou je třeba se vydat.

Tři dimenze emocí

Existují tři základní dimenze emocí, které se musíme naučit rozlišovat. Jedná se o valenci, vzrušení a motivaci.

Valencí je míněno, jestli se jedná o pozitivní nebo negativní pocit. Stres je jednoznačně negativní, štěstí pak zase naopak pozitivní.

Vzrušení představuje sílu pocitu. Zamyslete se nad vzrušením a oproti tomu nad nudou. Stres má často nízkou hladinu vzrušení, někdy ale může být obzvláště silný. Štěstí pak obecně představuje také nízké vzrušení, ale můžete prožívat i chvíle velké radosti.

Motivace se vztahuje ke konkrétnímu motivačnímu systému, který je aktivní. Existují dva motivační systémy. Přístupový systém je aktivní, pokud něco sledujeme. Systém vyhýbání pak funguje, pokud víme o možných negativních důsledcích a snažíme se jim zabránit. Pocit stresu prožíváme, je-li aktivní systém vyhýbání. Nedodržení termínů a slibů představuje negativní důsledky, kterým se snažíme vyhnout a tím se dostaneme do systému vyhýbání.

Rozdíl mezi štěstím a stresem

Štěstí se liší od stresu ve dvou hlavních směrech. V první řadě je při pocitu štěstí zapojen přístupový systém. A za druhé je štěstí pozitivní, kdežto stres negativní emoce. Štěstí znamená absenci stresu. Jedná se o dvě naprosto odlišné dimenze.

Cesta ke štěstí

Chcete-li změnit stres ve štěstí, musíte učinit dva velké kroky. V první řadě se odpojit od systému vyhýbání, vyhnout se negativním myšlenkám a prosazovat ty pozitivní, čímž aktivujete přístupový systém. Pak musíte pokračovat v dosažení vašich pozitivních cílů, dokud se Vám to nepodaří. A přesně v tom spočívá skutečné štěstí.

Chcete-li najít štěstí, přestaňte žít od krize ke krizi. Pokud prožíváte stres v práci, zamyslete se nad tím, jaké katastrofy se snažíte odvrátit. Stanovte si cíle, kterých chcete v práci dosáhnout a zaměřte se na ně. Najděte si cestu, jak jít za přínosem a neřešit možné katastrofy. Jen tak dosáhnete skutečného štěstí a zbavíte se stresu.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*