Škola obchodu: Jak na první dojem, abyste působili přirozeně?

1. Děkujeme, že nekouříte

Zejména kuřáci by si měli dát pozor. Ve světě obchodu jde o velmi nepříjemný zlozvyk. Každý na stres reaguje různě, ale kouření je jeho častým výsledkem. Možná vás nikdo neuvidí kouřit před schůzkou, ale pokud si nedáte pozor, tak z vás kouř bude cítit a není to příjemné, i kdyby byl potenciální klient také kuřák. Zamyslete se nad tím, pokud kouříte.

2. Alkohol? Já raději deal

V Česku jsme také velmi otevřeni alkoholu a pivu na oběd. Zde však platí to samé jako u kouření, rozhodně nepijte nic, co by z vás bylo cítit. Alkohol během pracovního dne byste měli úplně vynechat, i když jde jen o pivo k obědu. Pozor si dejte i na některá jídla. Je dobré mít po ruce osvěžení dechu, kterým zakryjete třeba ostré jídlo.

3. Držení těla

Mnohé o vás poví vaše držení těla, proto se snažte vždy chodit vzpřímeně, nekoukejte do země a usmívejte se. Udržovat oční kontakt s osobou, s níž máte schůzku, by měla být samozřejmost.

4. Oblečení

Málokdy se dnes stane, že byste udělali špatný dojem kvůli špinavému či nepěknému oblečení, mnohem větší šance je, že přestřelíte a oblečete se podřazeně či nadřazeně vůči své profesi nebo zákazníkovi. Když přijdete oblečeni jako právník z americké TV show do kadeřnictví prodávat webové řešení, tak si každý bude klepat na čelo a klienta tím rozhodíte či zablokujete. Odhadnout protistranu a vybrat správný outfit je velmi důležité pro příjemný první dojem, tak rozhodně mějte bohatý šatník.

 

5. Neverbální vjemy

Po zraku je nejsilnějším ovlivňujícím faktorem neverbální komunikace, tedy veškeré vaše pohyby a reakce na určité informace. Všechny tyto vlastnosti mohou přirozeně podpořit to, co říkáte, stejně tak mohou osobu, s níž jednáte, rozhodit, pokud provádíte atypické pohyby. Třeba mluvíte se zkříženýma rukama, neusmíváte se či se často vrtíte a dáváte tím najevo, že už chcete odejít. Tělo na vás prozradí věci, které nechcete, a občas proti tomu nelze nic udělat. Naše rada je být pokaždé zaujatý hovorem nebo se naučit neverbální reakce těla rozlišovat.

6. Hlas

Kultivujte rozhodně svůj hlas, a pokud jste nejistí, tak cvičte a mluvte nahlas. Nejlepší je číst nahlas knihy. Čím déle budete hlasité čtení praktikovat, tím více se vymluvíte.

7. Podání ruky

Podání ruky je kapitola sama o sobě, která může rozhodit nejednoho profesionála. Rozhodně si nedělejte hlavu, pokud nedopadlo ideálně a není to vaší vinnou. Potkáte mnoho lidí, kteří vám vědomě, či nevědomě potřesou rukou příliš brzy, pozdě, moc silně, málo nebo nadřazeně. Hlavní je, abyste vy udělali pro správné podání ruky maximum. Jde to samo, pokud berete zdraveného jako sobě rovnou osobu.

8. Lokace

Místo setkání navozuje potřebnou atmosféru jednání. V případě, že navrhujete místo vy, vybírejte nepříliš hlučná místa, která nejsou plná k prasknutí a není problém si v nich objednat případné občerstvení. Návštěva předem je povinná. Rozhodně se vyhněte schůzkám ve fast kavárnách à la McCafé, kde strávíte zbytečný čas objednáváním u pultu, nebo ještě hůř – budete na suchu.

 

9. Placení

Placení přichází na přetřes v případě, že se setkáváte s klienty v restauračních místech, mnoho schůzek totiž probíhá přímo v sídle firmy vaší nebo případného klienta, kde není třeba placení řešit. Řiďte se jednoduchým pravidlem, vyplatí se klienta pozvat, když je ruka v rukávě, ale rozhodně tuto variantu nepoužívejte, abyste udělali dojem na někoho, kdo nebyl schopen říct vaší nabídce ano. Je v pořádku, když na představovací schůzce platí každý sám za sebe.

10. Dodržování času a včasné kontaktování

Pamatujte si, že první dojem utváří i informace, které o vás protistraně chybí a také vaše nepřítomnost v domluvený čas setkání. Včasným příchodem či včasným upozorněním na pozdní příchod dáváte najevo, že si vážíte času, který vám potenciální zákazník věnuje.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*