5 věcí, které mají excelentní obchodníci společné

1. Jsou NAPROSTO sví 

Nejvíc si na úspěšných obchodnících, zakladatelích firem a vůbec všech lidech, kteří nějakým způsobem vynikají, vážím pokory. Myslím si, že v českém business světě se k sobě lidé chovají slušně a nijak po sobě nešlapou, alespoň ne tak, jak jsem viděla jinde, nicméně spousta z těch, kteří v něm působí, se zdá sešněrovaná. V Česku se přes veškerou rétoriku stále nenosí mít koule a ti, kteří si za úspěchem teprve jdou, mají pocit, že se musí stylizovat do určitých rolí, používat určitou mluvu, a vůbec zapadnut. Nějak vypadat. Něco mít vytištěného na vizitce. Oproti tomu ti, kteří mají něco za sebou – a nemusí to být jen lekce businessové, ale i životní (pamatuju si například úspěšnou obchodnici, která měla těžké dětství na pokraji chudoby, vyrostla bez otce a k businessu, kam vstoupila už v 18 letech, přistupovala životem protřelá a neuvěřitelně pokorná) – si nemusí honit ego. Tolikrát si natřískali, že by to dál nedělali, kdyby nenašli v podnikání svůj vlastní smysl. A tím většinou je navazovat lidská partnerství, dělat business pro lidi a s lidmi. Jejich charisma vychází ze zjištění, že si nemusí na nic hrát, že můžou být naprosto sami sebou, a přesto (právě proto!) je budou ostatní vyhledávat.

2. Tvrdě pracují, ale zvolnili 

Mozek si však po letech výkonu na maximu potřebuje odpočinout a jelikož úspěšný manažer taková varování často neslyší a léta ignoruje, dostává se až do fáze vyhoření, těžkých depresí a v konečném důsledku i do blázince. „Z rozhodování o miliardových rozpočtech jsem najednou volil, jaký korálek navléknout na nit.

3. Dávají si sakra záležet, aby měli dost energie

Další společná vlastnost úspěšných. Sportují a dbají na to, aby byl jejich životní styl vyrovnaný. Můžete nějakou dobu excelovat v práci, i když je váš osobní život v troskách a spíte na pohovce ve sdílené kanceláři (chápu, že se tím spousta startupistů chlubí, chce to odvahu a pořádný záběr!), dlouhodobě je ale takový životní styl neudržitelný a dovede vás do propasti vyhoření, únavy, opuštení vize. Někteří se můžou mylně začít domnívat, že celý ten podnikatelský svět není pro ně, jenom proto, že od začátku mysleli na všechno a všechny, jen ne na sebe. Pokud makáte 12-16 hodin déle než pár měsíců, valíte do sebe 50 káv týdně, nejíte nebo volíte jedno těžké jídlo denně, víkendy prospíte nebo promakáte, nebezpečně si ubíráte na životní energii a svůj byznys nakonec zabijete. Přitom stačí jedna drobná změna, a to dát sám sebe na první místo.

 

4. Mají volné víkendy 

Každý z excelentních obchodníků, kterého jsem potkala, o sebe určitým způsobem pečuje. Fyzicky zejména skrz sport, naposledy jsme se třeba s šéfem obchodu v energetice bavili o skiaplinismu. Někdo má fitko, jiný volejbal, golf či víkendy v přírodě. Duševní hygiena pak může mít podobu ranní 10minutovky s oblíbeným podcastem, knihou, spirituálním rituálem. „V pondělí jsem většinou v Táboře a kolem 7.00 mě potkáte v tělocvičně. Cvičím do půl 9.00, následuje lehká snídaně, která už je většinou byznysová, pak schůzky, porady. V úterý jsem v Praze, ve středu a čtvrtek taky nebo někde po republice. V pátek zase v Táboře, kromě práce mívám na programu i masáž. Dřív jsem sport a odpočinek zanedbával, hodně pracoval i o víkendu, dnes je mívám volné a cestuji. Z nějakých větších cest jsem byl naposledy na Mauriciu,“ popsal svou cestu k vyrovnanosti společník několika firem.

 

5. Váží si své rodiny a blízkých přátel 

Lidé na vysokých pozicích řeší přes běžný den spoustu nepříjemných nebo nelehkých úkonů, mají na svých bedrech zodpovědnost, není proto divu, že je pro ně klíčová komunita nejbližších. Oproti stále populárnímu názoru, že při cestě nahoru není na kamarádíčkování čas, si ti nejúspěšnější a nejspokojenější lidé, které jsem potkala, prošli obdobím samoty a stresu a dnes věnují velkou porci svého dne/týdne rozvíjení kvalitních vztahů. Může to být v rámci mastermind groups s podobně naladěnými lidmi, stejně jako se svými drahými polovičkami, dětmi, nejbližšími přáteli a vůbec s kýmkoli, kdo se zdá být na stejné vlně.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*