Umění manipulace s lidmi – využijte znalost manipulace ve svůj prospěch 1/3

Umění přesvědčit druhé

Dostali jste se někdy do situace, kdy vás druhá osoba přesvědčila o věci, na kterou jste zpočátku měli kompletně odlišný názor? Pak si zodpovězte otázku, zda vás tato osoba převálcovala argumenty a nebo na vás praktikovala manipulativní techniky. A že manipulativních technik není málo.

Čeho lze manipulací dosáhnout? Můžete získat zakázku, o kterou velmi stojíte. Nebo vám zaměstnavatel zvýší plat. Manipulativních technik můžete využít i v případě, že chcete dosáhnout něčeho v partnerství. Ať jsou vaše pohnutky jakékoliv, pokud si osvojíte manipulační schopnosti a vyberete si techniku, která vám sedne, můžete mnoho lidí přimět téměř k čemukoliv.

Manipulace na pracovišti, ale i v rodině

S manipulací se můžete setkat na pracovišti, ale také v rodině a mezi těmi nejbližšími. Perfektní ukázkou bývají i vlastní děti. Ano, právě oni bývají občas přeborníky v praktikování manipulativních technik. V poslední době se také nebývale mluví o fake news a s těmi spojenou manipulací v mediích a na sociálních sítích.

Na vysokých školách vznikají dnes předměty týkající se kritického myšlení s cílem manipulaci na internetu prokouknout a bránit se jí. Problémem je, že stále jen málo z nás umí kriticky zhodnotit, zda se nás například politici nesnaží na základě smyšlených argumentů přesvědčit o určitých faktech. Nejčastěji tak činí kvůli získání hlasu voliče. A to neplatí jen pro ně. Jakákoliv skupina či osoba může dnes bezmezně praktikovat manipulaci a jen obtížně  dokážeme některé techniky manipulacerozpoznat, nebo se jim dokonce bránit.

Negativní i pozitivní manipulace

Pojem manipulace pochází z latinského slova manipulo, nebo-li „dělat něco rukama“. Dnes se používá i v dalších významech, v negativním slova smyslu bylo ale poprvé toto slovo použito  před více než 50 lety, v roce 1964. A to kvůli nepoctivému ovlivňování voličů. A že je z čeho vybírat. Ono totiž manipulativních technik není málo. Němka Gloria Beck představila ve své jemně kontroverzní knize 30 manipulativních technik a to neprezentovala ani zdaleka všechny, které existují.

Chcete se jako oběť manipulace bránit, nebo chcete vyzkoušet, zda dokážete lidi okolo sebe přesvědčit? Ať už je vaše odpověď jakákoliv, představíme vám několik technik, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*