7 osvědčených tipů, jak zocelit imunitu aneb ve zdravém těle úspěšný obchodník

1.   Vyhnout se stresu a dostatečně odpočívat

Také začínáte myslet na vitamíny až ve chvíli, když pociťujete první podzimní nachlazení? To už je pozdě. Prevence je to nejdůležitější, nechceme hasit problém, když už nastal.  Jenže ono se to řekne, prevence. Ale co si přesně pod tímto termínem představit? „Prevence spočívá především v pravidelné meditaci, zbavení se nahromaděného stresu. Doporučuji najít si alespoň 30 minut denně pro relaxaci, odplavení negativní energie. Nenakládáme si zbytečně mnoho úkolů a nepřetěžujeme své síly, to je základ zdravé imunity.

Důležité je se o sebe starat pravidelně, nestačí, až začne chřipková sezóna a plískanice. Posilovat imunitu je vhodné začít alespoň 2 až 3 měsíce předem.“ Dále také poukazuje na to, že imunitní systém posílíte pravidelným pohybem a kvalitním spánkem.

2.   Vybrat ty správné doplňky stravy

„Prevence oslabení imunity tkví také v pravidelném užívání nezbytných doplňků stravy, s potravou nepřijímáme vše, co naše tělo potřebuje, a tak vzniká deficit minerálů, stopových prvků a vitamínů, což se pak projevuje nemocí a často i těžkou nemocí.

Jaké vitamíny nám pomohou posílit imunitu a kde je najdeme v přírodní podobě?

  • Vitamín D výrazně redukuje náchylnost k infekčním chorobám a povzbuzuje imunitní systém pro silnější reakci při obraně proti virům. Doplníte ho konzumací ryb – zejména makrely nebo lososa,  dále vaječných žloutků nebo mléka.
  • Vitamín C – velmi potřebný, co se týče imunity. Nachází se především v čerstvém ovoci a zelenině. Citrusové plody, rajčata, paprika, špenát nebo brokolice.
  • Imunitu posilují i další vitamíny: A je např. ve špenátu a brokolici, v mrkvi, kapustě či zelí. Dále vitamíny skupiny B, jejichž hlavním zdrojem jsou kvasnice, maso, celozrnné obiloviny, luštěniny a ořechy. I vitamín E, který najdete v másle, mléce, arašídech nebo salátu.
  • Zinek – když už cítíte příznaky nemoci – obsažený v játrech, tmavém masu, mléku, vaječných žloutcích a mořských plodech.
  • Selen, působící jako antioxidant, nejlépe doplníte konzumací ryb, mořských plodů, vnitřností a ořechů.

3.   Očista střev

Trávení je důležitější, než si myslíte. Dáváte si často rychlo-oběd, který doslova zhltnete u počítače? Pak zkuste probiotika: Doporučuji udělat si měsíční kúru kvalitními probiotiky. Zdraví vychází od střev. Kdo si nedělá pravidelnou očistu střev, může zkusit jednoduchou metodu užíváním křemeliny. Probiotika často užíváme při léčbě antibiotiky, ovšem Michaela poukazuje na to, že tato očistná kúra je vhodná bez ohledu na to, zda je užíváme, či nikoliv.

Po ránu nalačno jako pravidelná očista je ideální vlažná voda s citronem. Cílem je, aby se zrychlila látková výměna a rozproudilo se trávení a činnost střev. Kvalitní probiotika můžete nahradit také produkty mléčného kvašení, které jsou obsažené v kvalitních jogurtech, kefírech, podmáslí či například v kysaném zelí.

4.   Vylepšete svůj jídelníček

Velký důraz bychom měli klást také na svůj jídelníček, což ostatně platí po celý rok. Na co se tedy konkrétně zaměřit v podzimních dnech? „Podzim přichází s chladnějším počasím, a tak máme tendenci jíst spíše teplá jídla. S tím by ani tak nebyl problém, pokud by součástí těchto teplých jídel byla zelenina. Ta totiž obsahuje vlákninu, která je nezbytná pro vitalitu střev, ve kterých je základ naší imunity. Pokud tedy naše strava nebude obsahovat dostatečné množství zeleniny, tak se sníží vitalita našich střev a s ní naroste riziko nachlazení a chřipek.

Čím si tedy vylepšit podzimní jídelníček? Richard doporučuje zaměřit se na pečenou zeleninu jako například mrkev, řepa, cuketa, lilek a fenykl. K tomu si můžete udělat jednoduchý dip ze zakysané smetany, česneku a špetky soli. Krásně to prohřeje a zasytí, skvěle poslouží jako výživný oběd nebo svačina. „Rovněž je dobré vzít si s sebou do práce v krabičce nakrájenou mrkev, okurku a rajčata a tím dodat tělu to, co pro vitalitu střev potřebuje. A komu se nechce, tak ať si k jídlu dá navíc ještě salát.

5.   Místo očkování kolostrum

Pro ty, kteří mají imunitu narušenou a bojí se podzimního a zimního období, doporučuje Michaela místo očkování proti chřipce, užívat kravské či kozí kolostrum. „Zpočátku v tekuté a později v kapslové formě. Kolostrum je podle lékařských výzkumů 3x účinnější než očkování proti chřipce a navíc je přírodní.

6.   Vhodné dávkování

Dávkování vitamínů a doplňků stravy často není dostačující. „Většinou doporučená denní dávka uvedená na etiketě nestačí, je potřeba dávkování navyšovat, nejlépe pod dohledem odborníka na výživu. Jiná dávka je pro člověka, který je často nemocný, jiná dávka je pro člověka, který často sportuje, těhotné ženy… Jiná dávka se užívá při akutním stavu a jiná na prevenci.

7.   Dodržujte pitný režim

Hodně lidí má problém s pitím čisté vody, protože je ochlazuje. Je možné ji něčím v tomto chladnějším období nahradit? Richard na to má snadnou odpověď: „Pitný režim je pouze o čisté, neperlivé vodě. Pokud někomu vadí studená voda, může si ji ohřát na požadovanou teplotu horkou vodou z rychlovarné konvice. Pitný režim, který se stará o to, aby se živiny dopravily do buněk, ale i o to, aby se odpad dostal z těla ven, je tudíž neméně důležitým předpokladem dobré imunity,“ vysvětluje.

Doplňky stravy je třeba pečlivě vybírat, 95 % doplňků stravy na trhu není kvalitních, všímat si složení produktů a vyhýbat se syntetickým vitamínům, produktům se sladidly, barvivy a dalšími aditivy. Někdy je třeba si za účinný doplněk stravy připlatit, ale nebývá to pravidlo. Naopak předražený produkt nemusí být vůbec kvalitní.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*