MLM marketing: Kdo se tímto systémem proslavil?

Co je MLM neboli síťový marketing?

Tzv. MLM marketing je známý pod množstvím názvů. Možná jste o něm slyšeli jako o síťovém marketingu, víceúrovňovém marketingu nebo multi-level marketingu (MLM). MLM je tou nejrozšířenější formou odměňování distributorů v přímém prodeji. Tento styl prodeje je uskutečňován přímými prodejci, distributory, či poradci v místě a čase, které je příhodné pro obě strany. Například v domácnosti, práci, nebo v klubu či kavárně.

Signifikantní rozdíl od tzv. single-level marketingu spočívá v tom, že prodejci nejsou odměňováni jen za jimi prodané výrobky, ale navíc získávají také podíl z prodejů uskutečněných jinými prodejci, které do systému přivedli. A tady nejspíše začíná dlouhosáhlá diskuze o tom, zda by měl být MLM systém milován, či proklínán. A nebo kousek od obojího?

MLM marketing: milován i proklínán

Již před dvěma lety jsme pro vás připravili článek nesoucí název MLM milované i proklínané: Proč lidé nechtějí dělat v síťovém marketingu? Co se od té doby změnilo? Téměř nic.

V první řadě je třeba podotknout, že MLM systém není pro každého. Špatné jméno MLM marketingu dělají stále nekalé praktiky, které mají vliv na veřejnou neoblíbenost tohoto businessu. Množství firem využívajících MLM marketing vzniklo bez potřebných zkušeností a v množstvím případů chybí zaměstnancům firem kvalitní vzory. Že MLM společnosti ale mohou být přes míru úspěšné, to dokazuje žebříček TOP 10 největších MLM firem, který vám představíme jen o pár řádků níže.

Kdo dělá MLM marketing?

MLM společnosti: kdo systém používá?

Myslíte si, že existuje jen velmi málo společností, které využívají multi-level marketingu? Pak jste na velkém omylu. Některé známé společnosti jsou pro tento systém proslulé. Nemůžeme vám vyjmenovat všechny, s jakými jste ale pravděpodobně mohli přijít do styku? Známé jsou pro přímý prodej a podíl z prodejů uskutečňovaných jinými prodejci, které do systému přivedli, především kosmetické společnosti:

  • Avon Cosmetic
  • Mary Kay
  • Oriflame

I tyto společnosti změnily předsudky lidí o tom, že obchodní zástupci musí být navlečení do modrého oblekua prodávat své výrobky jen velmi formální cestou. Že MLM systém může slavit úspěch? O tom už nikdo po vzniku Avon Cosmetics nepochyboval!

Tři největší MLM firmy se na stupínku vítězů objevují již několik let. Co stojí za jejich úspěchem?

Amway funguje již více než půl století

Společnost založili již v roce 1959 dlouholetí přátelé Rich DeVos a Jay Van Andel a od svého vzniku prošla nevídanou transformací. Celosvětové ústředí společnosti Amway se v současnosti rozpíná v americkém státě Michigan v délce 1,5 km a tvoří ho 80 budov, které leží na 325 000 metrech čtverečních kancelářských a výrobních ploch.

Zásadami, respektive hodnotami, zakladatelů jsou rodina, svoboda, naděje a odměna. A právě tyto čtyři slova, která společně se třemi pilíři (lidmi, výrobky a výkonností) shrnují společenskou odpovědnost firmy, mají dle zakladatelů vliv na úspěch celé společnosti. Co má ale na obchod bezesporu také zásadní dopad? Inovace! Více než 900 vědeckých pracovníků, inženýrů a techniků v 75 výzkumných laboratořích po celém světě se snaží vyvinout nové a lepší výrobky.

AVON synonymem krásy, inovace a optimismu

Kdo by neznal, se 125 lety historie, AVON s dekorativní, pleťovou a tělovou kosmetikou, vůněmi, módními i bytovými doplňky a dekoracemi. I AVON je známý pro vývoj nových technologií, o které se starají experti v oblasti biochemie, mikrobiologie, toxikologie, dermatologie a klinického testování.

Jako jedna z prvních společností se před více než 20 lety radikálně vyjádřila k tématu, které bylo doposud tabu: zastavila testování svých přípravků na zvířatech. AVON je známý také pro svou dlouhodobou charitativní činnost.

Herbalife s jeho pozoruhodný úspěch

Herbalife, globální společnost působící v oblasti výživy, je oproti dvěma zmíněným firmám “nováček” a na trhu působí “jen” 40 let. Její činnost zahájil v roce 1980 Mark Hughes a to prodejem přímo z kufru svého auta. Proč začal měnit stravovací návyky světa? Předčasné úmrtí své matky přičítal právě poruše příjmu potravy, ale také špatnému přístupu k hubnutí.

Už po šestnácti letech působení Herbalife dosahuje v prodeji hranice 1 miliardy dolarů, a v roce 2003 dokonce 1,8 miliardy dolarů. Jen o rok později přitom Herbalife představuje svůj revoluční program pro regulaci hmotnosti ShapeWorks™, který skončil nevídaným zájmem veřejnosti o první veřejně obchodované akcie.

MLM systém může být úspěšný

Přemýšlíte o kariéře obchodního zástupce právě v tomto odvětví? Výše zmíněné příklady více než dokazují, že firmy se systémem síťového marketingu mohou slavit úspěch. Obchodníci pracující v MLM mohou zdárně zbohatnout, o tom není pochyb. Je ale potřeba pochopit podstatu tohoto stylu obchodování. Základem úspěchu je také výběr prověřené společnosti, nabízející kvalitní produkt a poskytující dobrý plán odměn i vzdělávací systém.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*