Jak přemoci strach.

Na vině je ještěrčí mozek

Ohnisko strachu našel v nejstarší části lidského mozku. V tzv. ještěrčím mozku jsou uloženy nejstarší biologické pochody a rutinní reakce. Kdykoli se dostaneme do zvýšeného nebezpečí, spustí se obranný systém. Turbulence v letadle, vystoupení na veřejnosti, krach na burze – pro ještěrku nastává boj o přežití. Jak zareaguje?

Sabotovat pokrok je bezpečnější, než jednat

Našeptává nám, ať proboha volíme tu bezpečnější cestu a nevymýšlíme pitomosti. Jinými slovy nejednáme. Nehlásíme se před celou přednáškovou místností, protože náš dotaz může vyznít trapně. Neřekneme si o vyšší marži, protože protější strana nevypadá, že chce diskutovat. Raději to zahrajeme na jistotu.

Naučili jsme se očekávat neúspěch ještě předtím, než přijde. Takhle ještěrčí mozek přežívá už miliony let. Ale co tímto přístupem získáváme? Nezodpovězené dotazy, které nám udělají díru v seberozvoji? Neuskutečněný telefonát, který nás mohl posunout dál?

Buďte těmi, kteří nebojácně prošlapávají cestu

Nenechte se paralyzovat obyčejnou ještěrkou – ve chvílích zvýšené úzkosti si vizualizujte bonusy, které získáte, když se do situace beze strachu pustíte. Vždycky můžete víc získat, než ztratit.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*