Neumíte řešit konflikty? Stačí se naučit tyto tři kroky

Stressed young married family couple arguing emotionally, blaming lecturing each other, sitting on couch. Depressed husband quarreling with wife, having serious relations communication problems.

Konfliktů se nebojí jen málokdo. Když nám na druhém něco vadí a jeho chování v nás vyvolává negativní emoce, naší reakcí bývá nejčastěji útok nebo únik. To znamená, že buď vybuchneme, anebo se konfrontaci raději vyhneme. Obě zmíněná řešení ale nepřináší zrovna efektivní výsledek a chování druhého se tak často nemění. Ocitáte se tak v začarovaném kruhu oboustranné frustrace a nevyřečené křivdy. Konflikty jsou ale pro náš život velmi důležité, a řešit je správným způsobem nám pomáhá zlepšovat dovednosti v komunikaci v rámci mezilidských vztahů. Následující tři kroky vám pomohou konfrontovat se správně a efektivně.

  1. Detailně popište jak se kvůli chování druhého cítíte. Rozhodně mu nestačí jenom sdělit, že jste naštvaný, ostatně, to asi uvidí sám. Snažte se jej skrze konkrétní popis vašich pocitů dovést k pochopení. Dost možná druhá strana ani nechápe, co dělá špatně a co vám na jejím chování vlastně tolik vadí.
  2. Popište konkrétně situaci, která vás zklamala nebo naštvala. Např. „když jsi zase odevzdal pozdě svou práci, zklamalo mě, že stále porušuješ naši dohodu.“
  3. Sdělte osobě důsledky jejích činů do budoucna, tedy kam by její chování mohlo vést, pokud by se nezměnilo. Opět se snažte být co nejvíce konkrétní. Např. „tím, že jsi odevzdal svou práci pozdě, narušil si pořádek celého týmu a ohrozil jsi také svou pozici v naší firmě.“

Vše vysvětlujte klidně, věcně a jasně. Pomůže vám také, když se konflikt připravíte předem a napíšete si, co přesně chcete druhé straně sdělit. Vyhněte se raději telefonátům, videohovorům nebo elektronické komunikaci. Nejlepší je se konfrontovat z očí do očí. Návod platí jak pro pracovní, tak i soukromé vztahy.

 

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*