Umíte používat Český jazyk? A jakým slovům byste se měli raději vyvarovat?

Myslíte si, že umíte dobře používat Český jazyk? Tak to jste dost možná na omylu. Následující článek vám, jakým slovům byste se měli vyvarovat a raději je ze svého slovníku vyřadit. A přitom jde o slova, která jsou běžná a používá je každý druhý.

  • Upřímně

Pokud posilujete svou výpověď slovem upřímně, ve skutečnosti oslabujete důvěryhodnost svého sdělení. Míníte-li své sdělení se skutečnou upřímností, nepotřebujete ji zdůrazňovat a přesvědčovat o ni své posluchače.

  • Hrozně

Příslovce hrozně mohou zdůrazňovat například intenzitu vašich pocitů. Přitom ale opět oslabujete svou výpověď, která se tak stává nekonkrétní. Pokud jste hrozně smutní, řekněte raději, že jste melancholičtí, deprimovaní nebo frustrovaní – přídavných jmen je celá řada.

  • Skvělý

Na tomto přídavném jméně není nic špatného. V současné době se ale ve velké míře objevuje na sociálních sítích, v děkovných projevech, i v reklamních sloganech, a díky tomu se stává tak trochu laciné, nicneříkající a nekonkrétní. Raději sáhněte po jiných přídavných jménech, Český jazyk je přece jen rozmanitý. Můžete si užít báječnou oslavu narozenin, koupit si nádherné šaty nebo prožít senzační zážitek. Vidíte? Přídavné jméno skvělý vůbec nemusíte použít.

  • Věc

Opět jde o velmi nekonkrétní výraz zastupující celou řadu podstatných jmen. Místo toho, abyste se dozvěděli spoustu věcí se raději dozvídejte spoustu informací nebo vědomostí. Vaše sdělení bude znít mnohem lépe a konkrétněji.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*