Proč je letní období zabijákem produktivity a co s tím?

Cítíte se v létě neproduktivní, utlumení a nechce se vám ani za mák pracovat? Není to vaše chyba, alespoň dle statistik. Americká agentura Captive Network vyčíslila, že mezi červnem a srpnem produktivita celých firem klesá až o dvacet procent. Čím to je? A jak s létem – zabijákem produktivity – zatočit jednou pro vždy?

  • Horko

je prokázané, že horko snižuje kvalitu činnosti mozku. Letní pařáky také často provází vlhko, které má na svědomí sníženou soustředěnost a ospalost. V takovém počasí už nepomáhá ani procházka – naopak – vědci z japonské Univerzity v Cukubě zjistili, že únavu a nesoustředěnost dokonce posiluje.

  • Klimatizace

Klimatizace nám sice pomůže od horka, nikoliv ale od ospalosti a únavy. Klimatizovaný vzduch totiž ospalost podporuje, alespoň podle studie Cornellovy univerzity.

  • FOMO

tzv.fear of missing out (strach, že o něco přicházíme) je naprostý zabiják produktivity. Místo soustředění na práci myslíme jen na to, co bychom mohli dělat nebo si se závistí projíždíme fotky svých kolegů, kteří si užívají dovolenou u moře.

Co s tím?

  • Přizpůsobte se počasí a pracujte jen v chladnějších dnech. Nejlépe si svou práci podle počasí pokuste naplánovat. V horku můžete v klidu vydechnout u vody a v deštivých dnech se zas vrhnout na práci.
  • Nebuďte na sebe jak psi a dopřejte si vytoužené volno, pokud vám práce nejde od ruky.
  • Za práci se odměňujte. Dejte si po cestě z práce zmrzlinu, jděte k vodě, anebo na procházku. Odměny vás nemotivují a práci v letních dnech zefektivní.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*