Co dělat když nemůžete usnout?

Dospělý člověk by měl spát minimálně 8 hodin denně. Dlouhodobý nedostatek spánku má prokazatelný dopad na naše fyzické i psychické zdraví. Profesor Kalifornské univerzity v Berkeley, Matthew Walker ve své knize Proč spíme dokonce uvádí, že  nevyspalý řidič je nebezpečnější než řidič s půl promile alkoholu v krvi. Co ale dělat, když nemůžete usnout? Představujeme vám tři tipy, které vám mohou pomoci ke kvalitnímu a ničím nerušenému spánku.

  • Horká sprcha

Podle průzkumů jsme po horké sprše rychleji unavený. Když vyjdeme z horké sprchy, voda se z naší kůže rychle odpařuje a ochlazuje nás, což mozku signalizuje čas jít spát. Rychlý pokles teploty je důvodem proč horká sprcha funguje tak efektivně.

  • Jóga nebo meditace

Před spaním se nedoporučuje cvičit, protože se aktivují stresové hormony, které organismus nabudí. Cílem jógy nebo meditace je ale naopak dosažení stavu hluboké relaxace, což je pro usínání žádoucí. Zkuste si z cviků relaxační jógy vytvořit rituál před usínáním, zklidníte se tak a bude se vám usínat lépe.

  • Nezůstávejte v posteli

Pokud nemůžete usnout, nezůstávejte v posteli. V případě, že to tak uděláte několikrát, mozek se situaci přizpůsobí a naučí se spojovat postel s bděním. Raději vstaňte a začněte dělat něco, co jste dlouho odkládali. Práce, která vás nebaví a do  které se vám nechce vás zaručeně unaví.

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*